Незважаючи на новітні технології XXI століття, деревина має постійний попит. Вона використовується у меблевій, будівельній, хімічній галузі. З деревини виготовляють предмети побуту, музичні інструменти, папір та інші необхідні вироби. Продаж лісоматеріалів на українському ринку з 2021 року відбувається на товарно-сировинних біржах, що мають державну ліцензію. Серед лідерів таких організацій – Українська універсальна біржа. Працюючи на профільних ринках чверть століття, УУБ надає низку послуг, організовує та проводить онлайн-аукціони, на яких реалізується сільськогосподарська продукція, енергоресурси, деревина (кругляк та пиломатеріали).
Де знайти дані про електронні торги
На офіційному порталі УУБ https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/vartist-derevyny-v-ukraini-ta-ii-prodazh-na-elektronnyh-torgah/ можна знайти:
- корисну інформацію щодо продажу та купівлі деревини;
- інструкцію з проходження онлайн-реєстрації;
- шаблони документів, які потрібні під час акредитації;
- біржові індекси та котирування;
- фахову аналітику від провідних спеціалістів;
- календар проведення торгів тощо.
Зрозумілий інтерфейс біржового сервісу дозволяє швидко зорієнтуватися та знайти потрібні дані. Відповіді на додаткові питання можна отримати у телефонному режимі.
Хто може брати участь у торгах Української універсальної біржі
Згідно з законом «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки усі учасники торгів мають рівні права та можливості. Положення про надання в оренду біржових місць на УУБ зі змінами, внесеними у 2022 році, затверджує перелік осіб, які можуть стати членами біржі. Це юридичні та фізичні особи-підприємці (резиденти та нерезиденти). Іноземні громадяни можуть брати участь у торгах, якщо відповідають вимогам Положення.
Від чого може залежати вартість деревини
Ціна одного лоту формується в залежності від:
- об’єму,
- породи дерева,
- класифікації та якості,
- місця зростання.
Стартову вартість на аукціоні пропонує лісозаготівельне господарство. Воно також надає всі необхідні сертифікати якості та документи, що підтверджують законність вирубки. Угода укладається між сторонами, які досягли домовленостей щодо купівлі та продажу. Гарантом виконання контракту є Українська універсальна біржа.
Головні переваги реформи ринку деревини
У 2019 році стартували державні реформи, які мають суттєво змінити правила та стандарти ринку деревини. До цього часу угоди про реалізацію дефіцитних лотів укладалися за тіньовими схемами. Компанія, яка потребувала популярних пиломатеріалів, повинна була домовлятися із головою лісгоспу чи брати участь у торгах регіональних бірж. Єдиних стандартів та державного контролю не було, що призвело до банкрутства багатьох підприємств. Сучасний ринок дозволяє учасникам торгів УУБ отримувати доступ до всіх лотів в режимі онлайн, а чесна конкуренція гарантує виробникам справедливі ціни на продукцію. При цьому держава отримує свої виплати, які йдуть на розвиток лісових господарств, збереження рідкісних дерев, закупівлю інструментів.